niedziela, 24 marca 2013

Sokolik 2

Sokolik (niem. Forst Berg lub Forstberg, 623 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach, w Rudawach Janowickich.
Położony jest w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, w Górach Sokolich, na północ od bliźniaczej Krzyżnej Góry, od której oddziela go Przełączka. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych. Wiele z nich posiada własne nazwy. Najbardziej znane skałki "Sokoliki", znajdujące się w północno-wschodniej części szczytu, składają się z dwóch filarów skalnych, z których zachodni, wyższy (642 m n.p.m.) zwieńczony jest stalową platformą widokową, na którą prowadzą żelazne schody. Z platformy rozpościera się widok na Karkonosze, dolinę Bobru, północną część Rudaw Janowickich oraz Góry Kaczawskie. Sokolik jest często wykorzystywany jako teren do ćwiczeń wspinaczkowych.
Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Wzniesienie położone jest na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
 
Sokolik
Droga na szczyt
Skałki w pobliżu szczytu
Szczyt Sokolika
Schody na szczyt
Widok na Góry Kaczawskie
Widok na Krzyżną Górę i Karkonosze
Widok na Rudawy Janowickie
 

Krzyżna Góra 2

Krzyżna Góra (niem. Kreuzberg), (654 m n.p.m.) – najwyższy wierzchołek Gór Sokolich.
Zbudowana z granitu karkonoskiego. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek i bloków skalnych.
Na wierzchołek prowadzą wykute w skale stopnie.
U jej podnóża, pomiędzy nią a Karpnikami, znajduje się schronisko "Szwajcarka".
Dawniej wzgórze nazywane było Sokolą Górą (niem. Falkenberg). Dzisiejszą nazwę zawdzięcza siedmiometrowemu żelaznemu krzyżowi, który ufundowała księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. Krzyż odlano w hucie gliwickiej w 1830 r., poświęcony został 28 maja 1832 r. Napis na krzyżu (po niemiecku) głosi: Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny.
Krzyżna Góra znajduje się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Droga na szczyt
Schronisko PTTK Szwajcarka
Widok z okolic schroniska
Krzyż na szczycie
Widok na Karkonosze
Widok na Rudawy Janowickie
Widok na Góry Kaczawskie

 

poniedziałek, 11 marca 2013

Skalnik 2

Skalnik (niem. Freie-Koppe lub Fresensteine, 945 m n.p.m.) –wzniesienie w  Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich.
Góra jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich, wyraźnie wydzielonym Przełęczą pod Bobrzakiem i Przełęczą Rudawską, o średnio stromych zboczach, które podkreślają wzniesienie w terenie. Jest to wzniesienie o kopulastym kształcie, w postaci rozległego masywu górującego w Rudawach Janowickich, z postaci grzbietu o dwóch kulminacjach wyrastających z jednego masywu. Wyższy wierzchołek (945 m n.p.m.), wysunięty na północny wschód, stanowi rozległa kopuła z niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Na niższym, południowo-zachodnim, znajduje się szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, z których szczytowa na wysokości (935 m n.p.m.) o nazwie Ostra Mała udostępniona jest wykutymi w skale stopniami i zwieńczona platformą widokową. Północno-zachodnie zbocze poniżej szczytów zajmują dwa niewielkie rumowiska skalne (gołoborza). Na południowym zboczu, przy szlaku czerwonym i żółtym rozsiane są kolejne skałki tzw.Konie Apokalipsy.
Masyw Skalnika zbudowany jest z granitu karkonoskiego.
Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.
Droga na szczyt
Widok z podejścia na Rudawy Janowickie


Konie Apokalipsy
Widok na Karkonosze
Widok na Kotlinę Jeleniogórską
Widok na Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie
 

Parkowa

Góra Parkowa 511 m n.p.m. – szczyt w północnej części Gór Kruczych, w Sudetach Środkowych, stanowiący ich północne zakończenie.

Zbudowana z permskich porfirów oraz karbońskich piaskowców i zlepieńców, należących do utworów zachodniego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Opancerzony samochód rozpoznawczo-patrolowy BRDM-2
Matki Boskiej Różańcowej XVIII w.
85 mm armata przeciwpancerna D-44
122 mm Haubnica M-30
 Wieża RTV na szczycie Parkowej
14,5 mm Zestaw przeciwlotniczy ZU-2
82 mm działo bezodrzutowe B-10
Widok na Kamienną Górę

niedziela, 10 marca 2013

Projekt Arado

Projekt Arado - zaginione laboratorium Hitlera

Kamienna Góra kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są podziemne kompleksy wybudowane podczas II Wojny Światowej. Do dnia dzisiejszego zostało odkrytych 10 podziemnych obiektów mieszczących się w różnych częściach miasta.  Wydrążone rękami robotników przymusowych  miały służyć jako biura projektowe oraz fabryki najnowocześniejszych konstrukcji lotniczych oraz broni. W Kamiennej Górze w czasie II Wojny Światowej hitlerowskie Niemcy zorganizowały jedno ze swoich technologicznych centrów. W byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy Arado, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555


Samolot torpedowo-bombowy i rozpoznawczy Arado
Sturmgewehr
Replika rakiety V-2