poniedziałek, 14 grudnia 2015

Pałac w Rynarcicach

Pałac w Rynarcicach - geneza pałacu sięga pierwszej połowy XVIII w. Około 1770 r. dobudowano ryzalit z dekoracją rokokową. W 1870 r. rezydencję poddano kolejnej przebudowie dodając nową klatkę schodową. Zabudowania gospodarcze w obecnej formie są późniejsze i pochodzą w większości z XIX w. Pałac sąsiaduje z parkiem założonym na przestrzeni XIX w. z zachowanymi reliktami dawnego ogrodu ozdobnego oraz rzadkimi gatunkami drzew.

Pałac w Brodowie

Pałac w Brodowie - pałac wzniesiony był pod koniec XVI w., jako renesansowy dwór. Pomysłodawcom był prawdopodobnie Gottfried von Haugwitz, który wówczas był właścicielem okolicznych dóbr. W drugiej połowie XIX w. został rozbudowany, a w latach 50 XX w. został zdewastowany i opuszczony.


Pałac w Księginicach

Pałac w Księginicach - pałac rodziny Widnerów, neorenesansowy z około 1867 r.  piętrowy z dwoma dwupiętrowymi skrzydłami zwieńczonymi neobarokowymi szczytami, które pochodzą prawdopodobnie z lat 1907-1908, kiedy to pałac został przebudowany i powiększony.

niedziela, 6 grudnia 2015

Pałac w Górzynie

Pałac w Górzynie- rozpoczęcie budowy prawdopodobnie XIII-XIV wiek. Dane dotyczące pierwszych właścicieli są znikome: wiadomo, że pierwszym wymienianym na piśmie w 1267 jest Otto von Dohna.
Został wzniesiony jako budowla obronna na początku w formie jednokondygnacyjnego budynku na planie prostokąta. Początkowo posiadał dziedziniec. Później kilkukrotnie rozbudowywany (m.in. poprzez zabudowanie dziedzińca oraz dodanie dwóch pięter) nabrał ostatecznych kształtów pod koniec XIX wieku. Obecnie jest to budynek w stylu neogotyku angielskiego. 
Na dzień dzisiejszy pałac jest opuszczony i zaniedbany. Wskutek braku odpowiednich zabezpieczeń i remontów wiosną 2009 zawalił się południowo-wschodni narożnik pałacu. W chwili obecnej cały obiekt grozi zawaleniem.

Kościół św. Michała Archanioła w Górzynie

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Górzynie – kamienno-ceglana świątynia pochodząca z ok. XV wieku, przebudowana w XIX wieku.

Kościół został wzniesiony prawdopodobnie w miejscu wcześniejszej świątyni pogańskiej. Z biegiem czasu systematycznie rozbudowywany do obecnych kształtów. W połowie XVI wieku przejęty przez protestantów, jednakże w 1654 już na stałe powrócił do kościoła rzymskokatolickiego. Do 1679 pełnił funkcję kościoła parafialnego. Parafia w Górzynie początkowo obejmowała inne okoliczne wioski. Potem kościół należał do parafii Chobienia (do 1945), a obecnie znajduje się w parafii św. Michała Archanioła w Olszanach.

W 1945 spalony w trakcie działań wojennych lub celowo podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. W indeksie zabytków pozostaje jako trwała ruina, chociaż jego stan wciąż pozostaje dość dobry co daje szansę na renowację zabytku w przyszłości.

Kościół św. Michała Archanioła w Olszanach

Kościół św. Michała Archanioła w Olszanach, wzmiankowany był już w 1376 roku. W formie widocznej dziś wzniesiony ok. roku 1500. Obiekt gotycki, orientowany, murowany z wieżą od zachodu i pięciobocznie zakończonym prezbiterium. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII w. W XIX wieku kościół był restaurowany.