poniedziałek, 3 maja 2010

Rzeczka (kompleks Riese)

KOMPLEKS RZECZKA- Podziemna trasa turystyczna w kompleksie "Rzeczka" jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Kompleks ten położony jest na wschodnim zboczu góry Ostrej (653,3 m) między Walimiem a Rzeczką. Wewnątrz panuje stała temperatura w ciągu roku 5 - 7 °C.
Część podziemną kompleksu wytyczono na planie zbliżonym do litery "E". Składają się na nią 3 równoległe, nie obudowane sztolnie, oddalone od siebie o 40 i 50 m oraz system łączących je pod kątem prostym wyrobisk komorowych, tzw. hal. W celu usprawnienia metody sztolnie drążono również 2 poziomami. Tylko część z nich zyskała obudowę żelbetową.
Całkowita długość wyrobisk podziemnych wynosi ok. 500 m, powierzchnia 2 500 m2, a objętość 14 000 m3.
W kompleksie można zwiedzić prawie wykończoną wartownię, w której zgromadzone zostały eksponaty i nieliczne dokumenty związane z wszystkimi kompleksami. W pomieszczeniu tym zainstalowano kamerę, która umożliwia zapoznanie się z bardzo niejasnym i ciekawym rozwiązaniem technicznym. Dzięki drugiej, drążonej z dwóch stron można poznać proces powstawania tego stanowiska. Są to dwie nie wykończone i nie połączone jeszcze ze sobą komory.

Główne wejście
Wejście do sztolni nr 3
Most Baileya




Zapora w Lubachowie

Maj 2010

 
Zapora na jeziorze Bystrzyckim (zwanym również Lubachowskim) wybudowana na ówczesnych terenach niemieckich w latach 1911 - 1917 z gnejsowych bloków kamiennych. Miała za zadanie zapobieganie powodzi na terenach znajdujących się poniżej. Jej wymiary to : 44 m. wysokości, 230,5 m. długości, szerokość u podstawy to 29 m. a u góry 3,5 m. Powierzchnia jeziora powstałego na skutek wybudowania tamy znajduje się na wysokości 350 m. n. p. m. i ma powierzchnię 51 ha i pojemność 8 mln sześć. wody.

      Obiekt w Lubachowie posiada wiele oryginalnych, pochodzących z lat dwudziestych ubiegłego wieku elementów wyposażenia technicznego i detali architektonicznych. Poniżej zapory wybudowano elektrownię o mocy 1,2 MW zasilaną wodą ze zbiornika dostarczaną podziemną rurą o średnicy 180 cm.



Rzeka Bystrzyca