poniedziałek, 21 maja 2012

Raszówka- 859 skład MPS

Raszówka- 859 sklad MPS


Radziecka baza paliwowa.


Tuż przed II-gą Wojną Światową na potrzeby Wehrmachtu w lesie w odległosci około 500 m od stacji kolejowej Verderheide (obecna Raszówka), Niemcy zlokalizowali na powierzchni około 24 ha bazę paliwową i zaplecze magazynowe części zapasowych do samolotów i innego sprzętu wojskowego, do których doprowadzona została bocznica kolejowa. Paliwo było magazynowane w zbiornikach napowietrznych o pojemności 60 tys. litrów (12 sztuk). Obiekty magazynowe wielokondygnacyjne z częścią podziemną i naziemną były wyposażone w rampy za i wyładowcze oraz w windy. Budowa tych obiektów była prowadzona również podczas wojny.

Po wojnie obiekty wraz z zapleczem mieszkaniowym odległym około 1 km od bazy przejęli Rosjanie. Baza paliwowa zostaje rozbudowana na powierzchni 65 ha. Na powiększonej powierzchni zlokalizowano zbiorniki podziemne (cysterny) o różnej pojemności w liczbie 635 sztuk. Zastają wybudowane nowe obiekty kubaturowe, głównie garażowe i warsztatowe oraz sieciowe (rurociągi).

W 1956 roku część obiektów mieszkaniowych (poza bazą) zostaje przekazana stronie Polskiej. Baza wraz z pozostałymi obiektami mieszkaniowymi użytkowana jest przez Rosjan do 1 września 1993 roku. W tym dniu na podstawie podpisanego porozumienia pomiędzy prezydentem Rosji i Polski (Jelcynem i Wałęsą) Wojska Federacji Rosyjskiej opuszczają Polskę. Wszystkie obiekty zostały przejęte przez Urząd Rejonowy w Lubinie. Przejęty teren jest skażony związkami ropopochodnymi i wymaga wykonania stosownych zabiegów rekultywacyjnych. Brak koncepcji zagospodarowania przejętego terenu bazy paliwowej i nie wystarczający dozór sprzyja działalności dewastacyjnej tego obiektu.



niedziela, 20 maja 2012

Wilkocin- Bunkry

Bunkier służył jako schron w przypadku ataku, miał zapewne służyć do ukrycia żołnierzy z pobliskiej jednostki wojskowej w Pstrążu. W jego pobliżu znajdowało się kilka obiektów, w których mieszkali żołnierze pilnujący go przed osobami niepowołanymi. Są one obecnie zdewastowane. Sam bunkier składa się z licznych pomieszczeń, urządzeń wentylacyjnych. W jednym z takich pomieszczeń była zlokalizowana sala kinowa, a także sala z projektorami. Mogły się tam odbywać pokazy filmów szkoleniowych. Bunkier posiada parter oraz 1 piętro. Całość była zamaskowana porastającą jego górę trawą i drzewami. Ściany, w których znajdowały się wejścia były pomalowane w kolorach maskujących. 

Obecnie bunkier jest ostoją nietoperzy. Ze wsi prowadzi do niego oznakowany szlak turystyczny. Został przekazany polskiej stronie 29 lipca 1992 roku. 

Niedaleko wsi znajdują się także ruchome wydmy.

Pomieszczenie mieszkalne przy bunkrze
Ruchome wydmy
Wyjscie awaryjne z bunkra
Korytarze wewnątrz bunkra
Wlot dla nietoperzy
Kwatera główna