niedziela, 22 grudnia 2013

Kopalnia kwarcu "Stanisław"

Kopalnia kwarcu "Stanisław" w Szklarskiej Porębie – kopalnia odkrywkowa na wysokości 1050 m n.p.m. w Górach Izerskich

Kopalnia położona jest na północno-wschodnim zboczu wzniesienia Izerskie Garby w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w najwyższej, centralnej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, między masywem Zielonej Kopy po zachodniej stronie, a Zwaliskiem po wschodniej stronie, około 1,6 km na południe od Rozdroża Izerskiego.

Kopalnia kwarcu Stanisław jest to zakład wydobywczy, eksploatujący kwarc metodą odkrywkową ze złoża żyłowego. Kopalnia położona jest na Izerskich Garbach (na górze Biały Kamień, mającej przed eksploatacją wysokość 1088 m n.p.m.). Poziom wydobywczy położony jest na wysokości od 1050 do 1080 m n.p.m. Jest to najwyżej położony zakłady wydobywczy w Polsce, a nawet w środkowej Europie. Cała najbliższa okolica kopalni Stanisław jest silnie przekształcona przez człowieka. Eksploatacja zamieniła wierzchołek góry w dziurę, industrialny charakter dopełnia ustawiony przed paru laty maszt stacji przekaźnikowej GSM. Produkcja kopalni obejmuje trzy odmiany kwarcu: ceramiczny, najbardziej wartościowy, półceramiczny i hutniczy. Wydobywany kwarc odznacza się bardzo wysoką zawartością krzemionki. Surowiec o takich parametrach doskonale nadaje się do wykorzystania w przemyśle: szklarskim, hutniczym i elektronicznym. Kamieniołom słynie z pięknych okazów kryształów kwarcu. Najpiękniejsze okazy pochodziły z odkrytego kilkanaście lat temu gniazda kaolinu.

Izerskie Garby

Izerskie Garby (niem. Weisser Steinrücken, Weiss Flins) – wzniesienie o wysokości 1084 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Wysokim Grzbiecie.

Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w najwyższej centralnej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, między masywem Zielonej Kopy po zachodniej stronie a Zwaliskiem po wschodniej stronie, około 1,6 km na południe od Rozdroża Izerskiego.
 
Izerskie Garby


Widok na Halę Izerską
Szczyt
Kopalnia Stanisław
Widok ze szczytu
Widok na Wielką Kopę

Zwalisko

Zwalisko lub Wieczorny Zamek (niem. Abendburg, 1047 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.

Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, we wschodniej części Wysokiego Grzbietu, między wzniesieniem Izerskie Garby po zachodniej stronie a Wysokim Kamieniem po wschodniej stronie, około 1,7 km na południowy wschód od Rozdroża Izerskiego.

Droga na szczyt
Punkt widokowy Narzeczeński Kamień
Widok na Wysoki Kamień
Skałki w pobliżu szczytu
Widoki ze szczytu

sobota, 14 grudnia 2013

Paličník

Paličník - skalny punkt widokowy leży na zachodnim skraju grzebienia Klínový vrch, krótkiego grzbietu między dolinami potoku Hájený potok i Smědá w Górach Izerskich.

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku wzniesiono tu krzyż. Punkt widokowy znajduje się na szczycie dwóch potężnych głazów połączonych drewnianym mostkiem. Roztacza się z niego wspaniały widok na Frýdlantsko i północne zbocza Gór Izerskich. Na wschodzie można zobaczyć też Bukovec i grzebień zachodnich Karkonoszy.
Droga na szczyt
Hájený potok
Szczyt Paličníka
Punkt widokowy
Widok na Smreka i Stóg Izerski
Widok na Klínový vrch
Widok na Szrenice
Widok na Smědavská hore i Jizerskohorské bučiny
Widok na miejscowość Hejnice

Klínový vrch

Klínový vrch – wzniesienie o wysokości 972 m n.p.m., w północnych Czechach, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich.

Wyraźnie wyodrębnione wzniesienie położone w Sudetach Zachodnich, w środkowej części Gór Izerskich, w obrębie Średniego Grzbietu, na wschód od czeskiej osady Bílý Potok. Klínový vrch jest pierwszym od północnego zachodu wzniesieniem Średniego Grzbietu.
 

Jest to nieco wydłużone równoleżnikowo wzniesienie, o bardzo długich i stromych zboczach zachodnich. Na północnym wschodzie łączy się z masywem Smreka. Na południowym wschodzie oddzielone od pozostałej części Średniego Grzbietu szerokim obniżeniem Předěl, gdzie znajduje się węzeł szlaków turystycznych.

Na szczycie znajduje się skałka, noszące nazwę Pytlácká skála. Liczne skałki, bloki i rumowiska znajdują się na północno-zachodnich, zachodnich i południowo-zachodnich zboczach. Najbardziej znane, to Paličník.

Klínový vrch
Droga na szczyt
Widok na Smreka
Widok na Jizere i Smědavská hore
Pytlácká skála
Widok na czeskie Izery