środa, 8 stycznia 2014

Grodna

Grodna (506 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w południowej części Wzgórz Łomnickich, w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej.

Grodna jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Łomnickich, górującym od wschodniej strony nad miejscowością Marczyce, a od południa nad Sosnówką na Wzgórzach Łomnickich. Wyrasta w kształcie niewielkiej, wyraźnie zaznaczonej kopuły, z lekko stromymi zboczami, w niewielkiej odległości od zbiornika Sosnówka, położonego po południowo zachodniej stronie. Powierzchnia szczytowa jest wyraźnie zaznaczona, a najwyższy punkt wzniesienia jest łatwo rozpoznawalny. Położenie wzniesienia, kształt i wyraźnie podkreślona część szczytowa, czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.

Wzniesienie zaliczane jest do Korony Sudetów Polskich.
Droga na szczyt
Skałki na szczycie tworzące punkt widokowy
Widok na Kotlinę Jeleniogórska
Widok na Jelenią Górę
Widok na Karkonosze
Widok na zamek Chojnik
Zamek na szczycie Grodnej

Krzyżowa

Krzyżowa (niem. Kreuzberg) (567 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich woj. dolnośląskie.

Góra wznosi się w Grzbiecie Południowym Gór Kaczawskich, około 1,5 km na południowy-wschód od Przełęczy Chrościeńskie Rozdroże, w bocznym odgałęzieniu ciągnącym się od Łysej Góry przez Widok i Krzyżową po Radostkę.

Wyrasta nad Podgórkami. Zbudowana jest ze skał metamorficznych – zieleńców i łupków zieleńcowych, fyllitów, łupków albitowo-serycytowych z grafitem oraz marmurów (wapieni) należących do metamorfiku kaczawskiego. Całe wzniesienie pokryte jest łąkami i polami uprawnymi.
Krzyżowa
Widok na Skopiec
Widok na Okole

Zamek w Marczycach

Zamek w Marczycach – zamek myśliwski z XIX wieku znajdujący się na górze Grodna, najwyższym szczycie wzgórz łomnickich, obecnie zachowany jako ruina. Zlokalizowany na styku miejscowości Marczyce i Sosnówka.

Obiekt na planie kwadratu. Murowany z cegły i dużych nieregularnych bloków kamiennych. Bryła zwarta, masywna od strony północno-wschodniej okrągła wieża. W narożu północno-zachodnim narożniku ulokowano przyporę. Obiekt nakryty był dwuspadowym dachem. Ściany północna i południowa zwieńczone trójkątnymi szczytami z blankami. Na elewacjach otwory okienne o różnych rozmiarach i formach i zwieńczeniach: łukami odcinkowymi, Tudorów, w wieży otwory szczelinowe. Do wnętrza prowadziły schody znajdujące się po stronie zachodniej. Obecnie zamek jest w ruinie. Zachowane są ściany obwodowe oraz wieża.
Widok z okna zamku na Śnieżne Kotły