niedziela, 8 czerwca 2014

Śnieżka 2

Śnieżka (czes. Sněžka, niem. Schneekoppe) – najwyższy szczyt w Karkonoszach (według źródeł polskich 1602 n.p.m., zaś według najnowszych pomiarów czeskich 1603 n.p.m.) i jednocześnie w całych Sudetach, a także najwyższy szczyt Czech, województwa dolnośląskiego i całego Śląska. Położona na granicy polsko-czeskiej, góruje nad Kotliną Jeleniogórską, wystając 200 metrów ponad Równię pod Śnieżką. Jest najwybitniejszym szczytem Polski.

Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km.

Śnieżka należy do Korony Europy, Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

Czerwonym z pod Orlinka
Schronisko nad Łomniczką
Kocioł Łomniczki
Wodospad Łomniczki
Cmentarz ofiar gór
Widok z Domu Sląskiego na Studnicni Hora
Widok na Czarny Grzbiet
Czeska strona
Widok na Upská Jama
Widok na Modry duł, Pec pod Śnieżką
Widok ze Śnieżki
Widok ze Śnieżki na Karpacz

Cmentarz Ofiar Gór

Cmentarz Ofiar Gór w Karkonoszach – symboliczny górski cmentarz w Sudetach Zachodnich w Karkonoszach.

Górski symboliczny cmentarz poświęcony ofiarom gór położony na wysokości ok. 1300 m n.p.m. w Karkonoskim Parku Narodowym, w górnej części Kotła Łomniczki, na urwistym stoku u podnóża Kopy (1377 m n.p.m.). Założony został z inicjatywy Koła Przewodników Sudeckich z Jeleniej Góry dla upamiętnienia ludzi gór, którzy zginęli tragicznie w górach, jak i osób, które wniosły wiele wkładu w rozwój turystyki w Karkonoszach.

Cmentarz usytuowano na granitowym występie skalnym w ścianie Kotła Łomniczki przy głównym – czerwonym szlak turystyczny czerwony szlaku sudeckim z Karpacza na Śnieżkę. W roku 1985 ustawiono tam metalowy 130-kilogramowy krzyż o wysokości 2,4 m z napisem "ofiarom gór" oraz tablicę ze słowami "żyli w górach – w górach pozostali". Uroczystego otwarcia cmentarza dokonano 10 sierpnia 1986 roku czasie dorocznego Święta Przewodników.
Kocioł Łomniczki
Symboliczny cmentarz ofiar Gór
130 kg krzyż
Widok z cmentarza na Jar Łomniczki

poniedziałek, 2 czerwca 2014

Śnieżne Kotły 2

Śnieżne Kotły - najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł (Wschodni ) ma 800 m długości i 600 m szerokości łącznie z Małym Kotłem (Zachodnim) stanowią ścisły rezerwat przyrody o pow. 127 ha. Nazwa Kotłów wywodzi się z płatów śniegu, które utrzymują się pod pionowymi zerwami skalnymi do późnego lata (w 1970 r. do 2 września). Śnieżne Kotły to również najbogatsze zbiorowisko górskiej flory i to nie tylko w Karkonoszach, lecz także w całych Sudetach. Nad Śnieżnymi Kotłami skałki Czarcia Ambona - punkt widokowy na dno kotłów, obok budynek stacji przekaźnikowej RTV.


niedziela, 1 czerwca 2014

Czeskie Kamienie

Czeskie Kamienie (czes. Mužské kameny, niem. Mannsteine, 1416 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy (Śląski Grzbiet) oraz grupa skał o tej samej nazwie. Wraz z leżącymi na wschodzie Śląskimi Kamieniami tworzą rozległą kulminację grzbietu. Nieopodal szczytu, na jednym z głazów wykuta jest data 14 stycznia 1929 r., upamiętniająca śmierć w czasie burzy śnieżnej dziennikarza czeskiego Rudolfa Kalmana.
Szczyt Czeskie Kamienie
Widok ze szczytu na Szyszaka, Śnieżne Kotły i Śmielca
Widok na Łabski Dół
Widok na Śląskie Kamienie. W oddali Śnieżka