Cmentarz żydowski w Ścinawie – znajduje się przy ulicy Witosa[1]. Pierwszy pochówek miał miejsce w 1845 roku. Ostatnie pochówki pochodzą z lat 30. XX wieku. Nekropolia zajmuje powierzchnię 0,19 , nagrobki są pogrupowane w siedmiu rzędach. Inskrypcje są hebrajskie bądź mieszane, hebrajsko-niemieckie. Zachowało się około 100 nagrobków.
„Gdy stoisz na dole, u stóp zbocza i patrzysz w górę, zadajesz pytanie; czy tam w ogóle da się wejść? i po co ktoś miałby to robić? ale kilka godzin później, gdy stoisz na szczycie i spoglądasz w dół, zapominasz o wszystkim, prócz tej jednej osoby, której obiecałeś, że wrócisz” Toni Kurz
niedziela, 29 listopada 2015
Kościół Świętej Rodziny w Parszowicach
Kościół filialny św. Rodziny, gotycki, wzniesiony w XV
w., restaurowany w XVIII i XIX w., remontowany w 1959 r. Orientowany,
murowany, oskarpowany, salowy z dostawioną od północy wieżą, z węższym,
prostokątnym prezbiterium, zachował we wnętrzu fragmenty polichromii z
XV w.
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisany na listę zabytków.
niedziela, 15 listopada 2015
Palmiarnia Legnicka
Palmiarnia Legnicka – palmiarnia w Legnicy, mieści się przy alei Orła Białego w Parku Miejskim, na działce o powierzchni ponad 1 ha. Na jej kompleks składają się: szklarnia, palmiarnia, mnożarki, magazyny, budynki socjalne i pomocnicze. Pierwotnie wybudowana pod koniec XIX wieku, na przełomie XX i XXI wieku została odnowiona.
Budowę palmiarni rozpoczęto w maju 1898. Jej fundatorem był bogaty mieszczanin Teodor Beer. Palmiarnia gromadzi przede wszystkim rośliny egzotyczne ze wszystkich stron świata – palmy, drzewa, kwiaty, krzewy, kaktusy.W palmiarni znajduje się kolekcja ptaków, głównie papug.
Subskrybuj:
Posty (Atom)