niedziela, 28 maja 2017

Sokolik

Sokolik (niem. Forst Berg lub Forstberg, 623 m n.p.m.) – najbardziej znany szczyt w Rudawach Janowickich.

Położony jest w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, w Górach Sokolich, na północ od bliźniaczej Krzyżnej Góry, od której oddziela go Przełączka. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych. Wiele z nich posiada własne nazwy. Najbardziej znane skałki "Sokoliki", znajdujące się w północno-wschodniej części szczytu, składają się z dwóch filarów skalnych, z których zachodni, wyższy (642 m n.p.m.) zwieńczony jest stalową platformą widokową, na którą prowadzą żelazne schody. Z platformy rozpościera się widok na Karkonosze, dolinę Bobru, północną część Rudaw Janowickich oraz Góry Kaczawskie. Sokolik jest często wykorzystywany jako teren do ćwiczeń wspinaczkowych.
Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Droga na szczyt
Husyckie skały
Widok z Husyckich skał na Sokolik
Widok na Góry Kaczawskie
Widok na Karkonosze
Widok na Krzyżną Górę
Widok na Kotlinę jeleniogórską i Góry Izerskie
Widok na Rudawy Janowickie

Krzyżna Góra

Krzyżna Góra (niem. Kreuzberg), (654 m n.p.m.) –  jeden z dwóch najbardziej znanych wierzchołków Rudaw Janowickich.

Zbudowana z granitu karkonoskiego. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek i bloków skalnych. Na wierzchołek prowadzą wykute w skale stopnie. U jej podnóża, pomiędzy nią a Karpnikami, znajduje się schronisko "Szwajcarka".

Dawniej wzgórze nazywane było Sokolą Górą (niem. Falkenberg). Dzisiejszą nazwę zawdzięcza siedmiometrowemu żelaznemu krzyżowi, który ufundowała księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. Krzyż odlano w hucie gliwickiej w 1830 r., poświęcony został 28 maja 1832 r. Napis na krzyżu (po niemiecku) głosi: Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny.

Droga na szczyt
Widok na Karkonosze
Widok na Rudawy Janowickie

Widok na Góry Izerskie

poniedziałek, 1 maja 2017

Zamek Śląskich Legend

Zamek Śląskich Legend w Pławnej - wiele lat temu to właśnie tu osiadł znany artysta Dariusz Miliński, który stworzył grupę artystyczną „Pławna 9”. To on wraz z przyjaciółmi stworzyli w Pławnej Zamek Śląskich Legend.

Jest to jedyne takie miejsce w Polsce. To tu naturalnej wielkości drewniane lalki, animowane przez aktorów, przedstawiają gościom historię regionu oraz Ducha Gór. Wycieczka po zamku trwa ok. pół godziny, a po zakończonym spektaklu każdy, biorąc w swoje ręce kukły, na chwilę może stać się aktorem – animatorem.

Na terenie Zamku znajdują się pracownie (graficzna, ceramiczna oraz kowalstwa artystycznego). Oprócz Zamku Śląskich Legend w Pławnej znajduje się inne ciekawe miejsce stworzone przez artystów – Gród Piastowski, Koń Trojański  oraz 40-metrowa Arka Noego.