piątek, 28 lipca 2017

Kościół Świętej Trójcy w Miłoradzicach

Kościół Świętej Trójcy w Miłoradzicach - po raz pierwszy wymieniony został w źródłowych dokumentach w 1289. Bryła obecnej świątyni powstała w XV w. i została gruntownie przebudowana w 1674 r. W 1945 r. został poważnie uszkodzony w wyniku działań wojennych.  Odbudowano go dopiero w 197-1971.
Gotycko- barokowy budynek kościoła zbudowany został z cegły i kamienia. Jest orientowany, jednonawowy o salowym układzie. Wśród wyposażenia wnętrza wyróżnia się: ołtarz główny, ambona z XVII w. i chrzcielnica pochodzą z z końcówki XVII w.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Wielowsi

Kościół parafialny Narodzenia NMP we Wielowsi, wzmiankowany w 1376 r., pierwotny wzniesiony w średniowieczu, gruntownie przebudowany w 1721 r., restaurowany w 1958 r. Orientowany, murowany, jednonawowy, oskarpowany, z prostokątnym prezbiterium, z wieżą od południa. Zachował na ścianach trzynaście całopostaciowych nagrobków z lat 1584-1666 i barokowy ołtarz z XVIII w. Wedle rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisany na listę zabytków.

 

poniedziałek, 17 lipca 2017

Ranczo Grapa

Ranczo Grapa - w tym miejscu do roku 1898 wydobywano kamień,piaskowiec który służył okolicznym mieszkańcom.
Od kilku lat mamy tu piękne miejsce stworzone przez ks. prob. Franciszka Wróbla,gdzie mamy nie tylko piękne miejsce z lasem,grillami i domkami ale także dużo zwierząt,m.in.: lamy, daniele, kozy, osiołki, baranki, mnóstwo wszechobecnych królików, kucyka i inne mieszkające w lesie zwierzątka...

niedziela, 16 lipca 2017

Ostrzyca


Ostrzyca (niem. Spitzberg) – wzniesienie o wysokości 501 m n.p.m. Wzniesienie położone jest w południowo-zachodniej części Pogórza Kaczawskiego, w powiecie złotoryjskim, w gminie Pielgrzymka, około 2,5 km na południowy zachód od miejscowości Proboszczów.

Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane z wulkanitów mioceńskich stanowiących część rdzenia dawnego wulkanu tarczowego wypełnionego lawą oraz pokrywy lawowej o zasadowej lawie. Zbudowana jest z bazanitu, skały zbliżonej do bazaltu. Jest to zasadowa skała wulkaniczna, barwy ciemnej, prawie czarnej, o teksturze afanitowej lub porfirowej.

W szczytowej partii wzniesienia położonej powyżej 450 m n.p.m., utworzono rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka o powierzchni 3,81 ha, w którym przede wszystkim chronione jest bazaltowe gołoborze i porastająca je roślinność naskalna. Sam szczyt, będący dominantą wysokościową okolicy, stanowi dobry punkt widokowy. Góra przy dobrej pogodzie jest widoczna z Karkonoszy.

 Ostrzyca jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego
szczyt Ostrzycy
widok na Pogórze Kaczawskie
widok na Góry Kaczawskie
widok na Karkonosze