Kamieniołom bazaltu w Mikołajowicach - Na wzgórzu o nazwie Łomnik eksploatowano niegdyś bazalt. Skały tego kamieniołomu powstały około 31 milionów lat temu i są związane oczywiście z procesami wulkanicznymi. Zaobserwować tutaj można doskonale ukształtowane pięcio lub sześciokątne, wysokie na kilkanaście metrów słupy. Tworzą one zastygły potok lawy. Nie tylko są wysokie, ale też ich przekrój jest bardzo duży. Z tego względu robią one piorunujące wrażenie, a ściana z nich złożona jest po prostu monumentalna. Kiedyś był to rezerwat przyrody...
„Gdy stoisz na dole, u stóp zbocza i patrzysz w górę, zadajesz pytanie; czy tam w ogóle da się wejść? i po co ktoś miałby to robić? ale kilka godzin później, gdy stoisz na szczycie i spoglądasz w dół, zapominasz o wszystkim, prócz tej jednej osoby, której obiecałeś, że wrócisz” Toni Kurz
środa, 25 listopada 2020
wtorek, 10 listopada 2020
Wielki Śnieżny Kocioł
Wielki Śnieżny Kocioł - Głębokość Wielkiego Śnieżnego Kotła wynosi ok. 250 m, a wysokość ścian osiąga 150 m. Są one pocięte siedmioma żlebami, u wylotu których narosły stożki usypiskowe. Dno kotła leży na wysokości ok. 1245 m n.p.m.
Śnieżne Stawki
Śnieżne Stawki – zespół ośmiu bezodpływowych jeziorek, z tego sześciu okresowych, na dnie kotła polodowcowego Śnieżnych Kotłów, w zachodniej części pasma Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (Sudety Zachodnie). Głębokość obu stałych jeziorek mocno zmienna w cyklu rocznym, dochodzi do 1,5 m. Jeziorka leżą w zagłębieniach między morenami. W tutejszych wodach żyje traszka górska.
Paciorki
Paciorki (niem. Korallenstein) – grupa granitowych skałek w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy.
Paciorki położone są w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części Karkonoszy, na północnym zboczu Śląskiego Grzbietu, na grzbiecie odchodzącym na północ od Śmielca, pomiędzy dolinami Szklarki i Wrzosówki. Leżą na wysokości 1040-1079 m n.p.m.
Tworzą one zgrupowanie granitowych skałek, ciągnących się na długości kilkudziesięciu m i o wysokości dochodzącej do około 15 m. Można tu obserwować wyraźne spękania biegnące w trzech kierunkach oraz nieregularne (cios granitowy). Na niektórych skałkach występują kociołki wietrzeniowe. Wokół nich i poniżej leżą liczne bloki granitu.