sobota, 15 maja 2021

Wysoka

Wysoka (808 m n.p.m.) – szczyt w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych, położonej między przełomową doliną Ścinawki na wschodzie i doliną Grzędzkiego Potoku na zachodzie. Kulminacja ta, wraz z pobliskim Stachoniem), tworzy wyraźny grzbiet, odchodzący na południe od Lesistej Wielkiej.

Ze szczytu rozciąga się niemal dookolna panorama na dalszą część Masywu Lesistej, garb Dzikowca i kulminacje Gór Suchych oraz w oddali Góry Sowie, Broumovské stěny w czeskich Górach Stołowych; Góry Wałbrzyskie z Chełmcem i Trójgarbem; Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Krucze oraz Wzgórza Bramy Lubawskiej.

Stachoń

Stachoń (808 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej. 

Położony w środkowej części Masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej w północno-środkowej części Gór Kamiennych, między Lesistą Wielką po południowej stronie, a Dzikowcem Wielkim po północnej stronie, od którego oddzielony jest rozległym siodłem. 

Ma on formę niewielkiego stożka położonego w części grzbietowej masywu Lesistej Wielkiej, o rozległej części szczytowej, i stromym: zachodnim i wschodnim zboczu, z niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Wzniesienie stanowi zwornik trzech mniejszych grzbietów. Zbocze północno-zachodnie łagodnie obniża się od szczytu o około 20 m i przechodzi w równinę grzbietową ciągnącą się w kierunku wzniesienia Wysoka 808 m n.p.m., północno-wschodnie zbocze tworzy mało widoczny grzbiet odchodzący w kierunku wzniesienia Stachonik 692 m n.p.m. Wzniesienie w całości porośnięte jest lasem regla dolnego.

Lesista Wielka

Lesista Wielka (niem. Hohe Heide, 851 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych, położonej między przełomową doliną Ścinawki na wschodzie i doliną Grzędzkiego Potoku na zachodzie.

Lesista Wielka to zalesiony grzbiet o długości 6 km rozległego masywu górskiego zbudowanego z permskich skał magmowych (wulkanicznych), należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej. Wyróżnia się rozległą, niemal płaską powierzchnią wierzchowinową, zajmującą ponad 30 ha. Zalesienie większości partii wierzchowinowych sprawia, że Lesista Wielka jest pozbawiona większych walorów widokowych (planowana jest budowa wieży widokowej). Pod jego szczytem, na północno-wschodnich stokach, istnieje system trzech, prostopadłych szczelin o głębokości ok. 5 metrów, powstałych na skutek erozji w tufach porfirowych noszących nazwę szczelin wiatrowych. Powietrze wypełniające szczeliny ma przez cały rok temperaturę zbliżoną do średniej temperatury rocznej. 

Lesista Mała

Lesista Mała - 780 m n.p.m. Mniejszy brat  Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych, położonej między przełomową doliną Ścinawki na wschodzie i doliną Grzędzkiego Potoku na zachodzie.