poniedziałek, 29 listopada 2021

Ptačí kámen 2

Ptačí kámen (1310 m n.p.m.) – grupa skał i boczny szczyt w Karkonoszach należący do masywu Czeskich i Śląskich Kamieni, leżący po ich południowej stronie (czeskiej), ok. 850 m na południe od wierzchołka Śląskich Kamieni. Zbudowany z granitu karkonoskiego. Przez Ptačí kámen przechodzi Szlak niebieski niebieski szlak turystyczny ze schroniska Petrova bouda przez Fučikove boudy, Martinovą boudę na Przełęcz pod Śmielcem.


Pevnost

Pevnost (1012 m n. m.) po polsku Twierdza. Jest górą w Karkonoszach na południowym krańcu śląskiego grzbietu w kierunku Dívčí kameny, 3 km na północ od Szpindlerowego Młyna i 500 m na południe od Dawidowej Budy. Szczytową część porasta głównie las świerkowy, miejscami polany i łąki. Bezpośrednio na szczycie znajduje się kilka granitowych skał o wysokości do 7 m, z których rozpościerają się wspaniałe okrągłe widoki.

środa, 10 listopada 2021

Wysoka Kopa

Wysoka Kopa (niem. Hinterberg, 1127,6[1] m n.p.m.) – Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w najwyższej centralnej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, między wzniesieniem Złote Jamy po południowo-zachodniej stronie a Izerskimi Garbami po wschodniej stronie, około 2,65 km na południowy zachód od Rozdroża Izerskiego.
Szczyt Wysokiej Kopy

Najwyższy szczyt Gór Izerskich. Czasami zaliczana jest do masywu Zielonej Kopy.

Łagodna kopuła zbudowana z granitów, gnejsów i łupków, należących do bloku karkonosko-izerskiego, a ściślej do jego północno-zachodniej części – metamorfiku izerskiego.

Szczyt bardzo często pokrywają chmury. Na Wysokiej Kopie długo (do początków maja) utrzymuje się pokrywa śnieżna.

Obok szczytu prowadzi szlak turystyczny czerwony czerwony – fragment Głównego Szlaku Sudeckiego ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby. Jest to dobry punkt widokowy.

Wysoka Kopa należy do Korony Gór Polski i Korony Sudetów.  

Kopalnia kwarcu "Stanisław" 2

Kopalnia kwarcu "Stanisław" w Szklarskiej Porębie – kopalnia odkrywkowa na wysokości 1050 m n.p.m. w Górach Izerskich


Kopalnia położona jest na północno-wschodnim zboczu wzniesienia Izerskie Garby w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w najwyższej, centralnej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, między masywem Zielonej Kopy po zachodniej stronie, a Zwaliskiem po wschodniej stronie, około 1,6 km na południe od Rozdroża Izerskiego.

Kopalnia kwarcu Stanisław jest to zakład wydobywczy, eksploatujący kwarc metodą odkrywkową ze złoża żyłowego. Kopalnia położona jest na Izerskich Garbach (na górze Biały Kamień, mającej przed eksploatacją wysokość 1088 m n.p.m.). Poziom wydobywczy położony jest na wysokości od 1050 do 1080 m n.p.m. Jest to najwyżej położony zakłady wydobywczy w Polsce, a nawet w środkowej Europie. Cała najbliższa okolica kopalni Stanisław jest silnie przekształcona przez człowieka. Eksploatacja zamieniła wierzchołek góry w dziurę, industrialny charakter dopełnia ustawiony przed paru laty maszt stacji przekaźnikowej GSM. Produkcja kopalni obejmuje trzy odmiany kwarcu: ceramiczny, najbardziej wartościowy, półceramiczny i hutniczy. Wydobywany kwarc odznacza się bardzo wysoką zawartością krzemionki. Surowiec o takich parametrach doskonale nadaje się do wykorzystania w przemyśle: szklarskim, hutniczym i elektronicznym. Kamieniołom słynie z pięknych okazów kryształów kwarcu. Najpiękniejsze okazy pochodziły z odkrytego kilkanaście lat temu gniazda kaolinu.