niedziela, 30 stycznia 2022

Trójgarb 2

Trójgarb – wzniesienie o trzech wierzchołkach o wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m., w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich. Wzniesienie w kształcie rozciągniętego stożka o dość stromych zboczach z charakterystycznymi trzema wierzchołkami, które mimo małej wysokości względnej w stosunku do płaszczyzny szczytowej, są rozpoznawalne z daleka i z różnych stron. Jest najwyższym szczytem w Masywie Trójgarbu, który góruje ponad 300 m nad okolicą. 
Góra o zróżnicowanej budowie geologicznej. Szczyt zbudowany jest ze skał wulkanicznych – czerwonych porfirów, natomiast zbocza i najbliższe otoczenie ze skał osadowych – zlepieńców, piaskowców i łupków, w których znajdują się pokłady węgla kamiennego. 
Na wierzchołku w 2018 kosztem 1,79 mln zł postawiono wieżę widokową o wysokości 27,5 m. Na wieży znajduje się pięć tarasów widokowych rozmieszczonych na wysokościach od 17 do 23 metrów nad fundamentem.

Jagodnik

Jagodnik (619 m.n.p.m)  na szczyt tej niewysokiej góry, która zaliczana jest do Korony Gór Wałbrzyskich KZKGP RP nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Jednak dobrze wytyczoną drogą nie sposób nie trafić na wierzchołek. A tam czeka na nas niespodzianka- fantastyczny, skalny, naturalny punkt widokowy. Z niego rozpościera się  bardzo ładna panorama na Równinę Świdnicką i Wzgórza Strzegomskie.