poniedziałek, 18 czerwca 2012

Smrek (Góry Izerskie)


Smrek (1123 i 1124 m n.p.m.; cz. Smrk, niem. Tafelfichte) – szczyt na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Ma dwa wierzchołki oddzielone ledwo zauważalną przełączką. Jest najwyższym szczytem czeskiej części Gór Izerskich.

Cały masyw zbudowany jest ze skał metamorficznych – gnejsów, należących do bloku karkonosko-izerskiego, a ściślej jego północno-zachodniej części - metamorfiku izerskiego.

Wierzchołek 1123 m n.p.m. leży na granicy polsko-czeskiej, w jego pobliżu znajdowało się turystyczne przejście graniczne Stóg Izerski-Smrk.

Wierzchołek 1124 m n.p.m. (smrk po czesku to świerk) leży po stronie czeskiej. W pobliżu szczytu stoi 20-metrowa, zbudowana w latach 2001-2003 (w miejsce starej z 1892) wieża widokowa, z której – przy dobrej widoczności – roztacza się rozległa panorama na Góry Łużyckie i czeską część Gór Izerskich (na południu i zachodzie), Pogórze Izerskie (na północy), polską część Gór Izerskich i Karkonosze (na wschodzie).

Na Smreku znajduje się także pomnik Theodora Körnera z 1909 r., upamiętniający pobyt niemieckiego poety na szczycie w 1809 r.

Droga na Smrek
Turystyczne przejście graniczne

pomnik niemieckiego poety Theodora Körnera
20 metrowa wieża widokowa na Smreku
Widok na Stóg Izerski  
Widok na Karkonosze
Widok na Jizere
Widok na czeskie miasta Hejnice i Nove Mesto





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz