niedziela, 26 maja 2013

Ośrodek Łączności Troposferycznej "PATERA"

Ośrodek Łączności Troposferycznej "PATERA"

W 1993 roku, ostatni zolnierze Armii Radzieckiej opuscili obiekt pozostawiajac go kompletnie wyposazonego. Przez kilka nastepnych lat zastanawiano sie co z tym wszystkim zrobic , w tym czasie obiektem opiekowaly sie sluzby wartownicze Wojska Polskiego. Rozne byly plany zagospodarowania obiektu jednak w roku 1999, podjeto decyzje za posrednictwem Agencji Mienia Wojskowego aby cale jego wyposazenie oraz cztery ogromne wieze z antenami wystawic na sprzedaz . W krotkim czasie kupcy zdemontowali wszystko co mialo jakakolwiek wartosc zamieniajac nigdys super tajny obiekt w kilka ciezarowek zlomu. Obiekt w zargonie wojskowym nazywany byl "PATERA".

Obecnie caly teren czyli bunkier oraz schrony stoja puste , ogrodzone drutem kolczastym , pilnowane przez prawdopodobnie pracownika Wojska lub nadlesnictwa ktory mieszka w dawnej wartowni.

Bunkier posiada dwa poziomy (obecnie drugi jest lekko zalany) i 80 pomieszczen o łacznej powierzchni okolo 800mkw z tego najwieksze pomieszczenia maja ponad 70mkw. Wiekszosc obiektu zajmowala aparatura łacznosci oraz urzadzenia niezbedne do jej funkcjonowania. Z trzech stron stron bunkra wybudowano stacje z dwoma transformatorami kazda , dodatkowo wewnatrz bunkra znajdowaly sie dwa agragaty pradotworcze oraz pomieszczenie o powierzchni 34mkw z akumulatorami na wypadek braku pradu ktore w tamtych czasach byly czeste. Zainstalowano rowniez butle ze sprezonym powietrzem oraz agragaty ktore odzyskiwaly tlen z wydychanego powietrza. Aby pozostac calkowicie niezaleznym zaopatrzenie w wode zapewnialo wlasne ujecie z glebi ziemi. Wszystko to umozliwialo przebywanie przez kilka tygodni w bunkrze bez potrzeby wychodzenia na powierzchnie.


Poradziecka Składnica Amunicyjna Duninów

Poradziecka Składnica Amunicyjna Duninów

Znajdowały się tam niemieckie składy amunicji. Rosjanie dobudowali część mieszkalną. Łącznie obiekt zajmował powierzchnię 650 hektarów. Magazyny amunicji w liczbie 109. Przekazanie obiektu stronie polskiej nastąpiło 14 października 1992 roku. Obecnie jest on użytkowany przez Wojsko Polskie.