niedziela, 27 czerwca 2021

Włostowa

Włostowa (903 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych.


Wzniesienie położone w północno-zachodniej części pasma Gór Suchych, około 3,7 km na południowy zachód od miejscowości Rybnica Leśna .

Jest to góra w kształcie stożka, o stromych zboczach, z kopulastą częścią szczytową w kształcie małego grzbietu, z wyraźnie zaznaczonymi dwoma małymi wzniesieniami szczytowymi. Zbocze północno-wschodnie, w części grzbietowej łagodnie opada, a po osiągnięciu około 25 m różnicy poziomu względem wierzchołka, przechodzi w zachodnie zbocze Kostrzyny (906 m n.p.m.). Poniżej szczytu u podnóża południowego zbocza na wysokości około 640 m n.p.m. oraz w części grzbietowej wzniesienia znajdują się grupy skałek.

Jest to wzniesienie zbudowane ze skał wylewnych - porfirów (trachitów), należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Wzniesienie w całości porośnięte jest lasem regla dolnego.

Leży na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. 

Kostrzyna

Kostrzyna (906 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych.

Wzniesienie położone około 3,2 km na południowy zachód od miejscowości Rybnica Leśna w północno-zachodniej części pasma Gór Suchych.

Jest to wzniesienie o stromym północnym i południowym zboczu z małym stożkiem w części szczytowej z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Zbocze wschodnie w części grzbietowej, stromo opada w dół, a po osiągnięciu około 50 m różnicy poziomu względem wierzchołka, przechodzi w zachodnie zbocze Suchawy (928 m n.p.m.), a zbocze zachodnie opada stromo o 25 m i przechodzi we wschodnie zbocze Włostowej (903m n.p.m.). Poniżej szczytu u podnóża północnego zbocza na wysokości około 800 m n.p.m. znajduje się Małpia Skałka.


Garbatka

Garbatka (niem. Hohe Stein lub Görbersdorfer Reichmacher) (797 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w zachodniej części pasma Gór Suchych.

Garbatka położona jest na południe od miejscowości Sokołowsko, na pograniczu z Pasmem Lesistej, bocznym grzbiecie odchodzącym od Średniaka ku północnemu zachodowi.

Garbatka zbudowana jest z permskich tufów porfirowych (ryolitowych), należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Na północno-zachodnim zboczu występują charakterystyczne skałki zwane dawniej Hohe Stein.

Wzniesienie porośnięte jest lasem świerkowym regla dolnego.


Kozi Róg

Kozi Róg (785 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w środkowej części pasma Gór Suchych.

Kozi Róg położony jest na południowy wschód od miejscowości Sokołowsko. Przez szczyt przechodzi granica państwowa z Czechami. Polska część znajduje się w Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich, natomiast czeska w Obszarze Chronionego Krajobrazu Broumovsko.

Kopica zbudowana jest z permskich porfirów (trachitów) i tufów porfirowych (ryolitowych), należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Kozina

Kozina (niem. Ziegenrűcken) (796, 793 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowe wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w zachodniej części pasma Gór Suchych.

Kozina położona jest na południe od miejscowości Sokołowsko, w granicznym grzbiecie na zachód od Granicznika. Przez szczyt przechodzi granica państwowa z Czechami. Polska część znajduje się w Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich, natomiast czeska w Obszarze Chronionego Krajobrazu Broumovsko.

Kozina zbudowana jest z permskich tufów porfirowych (ryolitowych), należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Wzniesienie porośnięte jest lasem świerkowym regla dolnego ze znaczną domieszką buka.