Czerwone Skałki (775-875 m n.p.m.) - formy skalne w Sudetach Środkowych w Górach Kamiennych w zachodniej części pasma Gór Suchych.
Czerwone Skałki położone na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich na wschód od miejscowości Sokołowsko, w zachodniej części Gór Suchych na północno-zachodnim zboczu Suchawy.
Czerwone skałki (Czerwona Skała - nazwa używana przez miejscowych) są to ciekawe formy skalne występujące na urwiskach stromego zbocza Suchawy. Powstały w wyniku erozji skał porfirowych (latytowych) o dużej twardości a jednocześnie kruchych i podatnych na pękanie. W połączeniu z bardzo stromymi zboczami spowodowało to powstanie urwisk, osuwisk i form skalnych znanych z wyższych gór. Wyglądem przypominające turnie, lub piargi, a nawet grzędy skalne zbliżone do grani. Wśród kilku mniejszych skałek wznosi się najwyższa skała Wielka Baszta, ostaniec latytowy o 33 m wysokości (podnóże 820 m n.p.m.). Na zachód od niej znajduje się ok. 40 m długi Lawiniasty Żleb. Zbiera on wszystkie odłamki skalne, które tworzą u jego podnóża piarg czerwonej skały (80 m długości). W miarę posuwania się na zachód skałki stają się bardziej okazałe. W kilku miejscach tworzą bardzo dobre punkty widokowe w kierunku Karkonoszy.
„Gdy stoisz na dole, u stóp zbocza i patrzysz w górę, zadajesz pytanie; czy tam w ogóle da się wejść? i po co ktoś miałby to robić? ale kilka godzin później, gdy stoisz na szczycie i spoglądasz w dół, zapominasz o wszystkim, prócz tej jednej osoby, której obiecałeś, że wrócisz” Toni Kurz
niedziela, 27 czerwca 2021
Czerwone Skałki
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz