Borowa, Góra Czarna (niem. Schwarze-Berg, Schwarzeberg, Schwartzenberg) – najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych, o wysokości 853,3 m.n.p.m. Uważany jest za odrębny masyw lub przypisywany do Rybnickiego Grzbietu. Jest najwyższym (granicznym) punktem w granicach administracyjnych Wałbrzycha, a także w granicach administracyjnych Jedliny-Zdroju. Borowa, jak większość najwyższych szczytów Gór Wałbrzyskich, jest wyraźną kulminacją – ma dużą wysokość względną i strome stoki, przez to wydaje się wyższa niż w rzeczywistości, zaś dzięki swoim trapezoidalnym kształtom jest łatwo rozpoznawalna od strony Kotliny Wałbrzyskiej oraz Pogórza Wałbrzyskiego.
„Gdy stoisz na dole, u stóp zbocza i patrzysz w górę, zadajesz pytanie; czy tam w ogóle da się wejść? i po co ktoś miałby to robić? ale kilka godzin później, gdy stoisz na szczycie i spoglądasz w dół, zapominasz o wszystkim, prócz tej jednej osoby, której obiecałeś, że wrócisz” Toni Kurz
środa, 27 października 2021
Borowa 2
Jałowiec
Jałowiec (niem. Jägerbänke, 751 m n.p.m.) –Wzniesienie położone na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich na zachód od miejscowości Głuszyca, we wschodniej części Gór Czarnych.
Jest to powulkaniczne wzniesienie zbudowane ze skał wylewnych – porfirów oraz ich tufów w kształcie górskiego grzbietu z płaską częścią szczytową i niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem o stromych południowym i północnym zboczu.
Wzniesienie w całości porośnięte jest lasem regla dolnego. Poniżej szczytu u podnóża południowego zbocza na wysokości około 640 m n.p.m. na skarpie doliny potoku Rybna grupa ciekawych skałek.
Małosz
Małosz (670 m n.p.m.)- Szczyt położony jest na zachód od miejscowości Jedlina Zdrój, na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich, w masywie Rybnickiego Grzbietu.
Jest to wzniesienie zbudowane ze skał wylewnych, w kształcie stożka o stromych zboczach z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Poniżej szczytu po północno-zachodniej stronie położona jest Przełęcz pod Borową.
Jałowiec Mały
Jałowiec Mały (741 m n.p.m.). - szczyt położony w Rybnickim Grzbiecie. Grzbiet położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich. Od zachodu graniczy z Kotliną Wałbrzyską, od północy z Górami Czarnymi, na południu od Gór Kamiennych Jest to małe pasmo o przebiegu 'sudeckim' z północnego zachodu na południowy wschód, zbudowane z górnokarbońskich porfirów oraz permskich melafirów – skał subwulkanicznych, które zastygły pod powierzchnią ziemi wśród skał osadowych powstałych w górnym karbonie. W wyniku długotrwałego działania erozji twarde skały wulkaniczne zostały wypreparowane spod płaszcza skał osadowych i obecnie wierzchołki Rybnickiego Grzbietu zbudowane są z porfirów, melafirów oraz ich tufów, a zbocza i podnóża ze zlepieńców, piaskowców i łupków.