Śnieżne Kotły - najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł (Wschodni ) ma 800 m długości i 600 m szerokości łącznie z Małym Kotłem (Zachodnim) stanowią ścisły rezerwat przyrody o pow. 127 ha. Nazwa Kotłów wywodzi się z płatów śniegu, które utrzymują się pod pionowymi zerwami skalnymi do późnego lata (w 1970 r. do 2 września). Śnieżne Kotły to również najbogatsze zbiorowisko górskiej flory i to nie tylko w Karkonoszach, lecz także w całych Sudetach. Nad Śnieżnymi Kotłami skałki Czarcia Ambona - punkt widokowy na dno kotłów, obok budynek stacji przekaźnikowej RTV.
„Gdy stoisz na dole, u stóp zbocza i patrzysz w górę, zadajesz pytanie; czy tam w ogóle da się wejść? i po co ktoś miałby to robić? ale kilka godzin później, gdy stoisz na szczycie i spoglądasz w dół, zapominasz o wszystkim, prócz tej jednej osoby, której obiecałeś, że wrócisz” Toni Kurz
poniedziałek, 21 lutego 2022
poniedziałek, 14 lutego 2022
Skalnik 3
Skalnik (niem. Freie-Koppe lub Fresensteine, 945 m n.p.m.) –wzniesienie w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich.
Wilkowyja
Wilkowyja (niem. Wolfsberg) – szczyt w Rudawach Janowickich, o wysokości 776 m n.p.m.
Masyw Wilkowyji zbudowany jest ze staropaleozoicznych łupków aktynolitowych, łupków kwarcowo-chlorytowo-albitowych, łupków chlorytowo-węglanowych, lokalnie amfibolitów należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego. Jest ostatnim wzniesieniem bocznego ramienia zbudowanym ze skał metamorficznych. Dolne fragmenty wschodnich zboczy, nad Przełęczą pod Wilkowyją zbudowane są z dolnokarbońskich (dolny wizen) skał osadowych: brekcji i zlepieńców, podrzędnie piaskowców wchodzących już w skład niecki śródsudeckiej.
Zbocza góry porastają lasy świerkowe z domieszką buka i brzozy.
Liściasta
Liściasta – (niem. Laubberg) szczyt w Rudawach Janowickich o wysokości 755 m n.p.m.
Liściasta znajduje się w południowo-wschodniej części Rudaw Janowickich. Leży w krótkim ramieniu odchodzącym na południe od Bukowej.
Liściasta zbudowana jest ze staropaleozoicznych łupków kwarcowo-chlorytowo-albitowych i tufitów należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego.
Zbocza góry porastają lasy świerkowe z domieszką buka i brzozy.
Jaworowa
Jaworowa (niem. Lauschberg) – szczyt w Rudawach Janowickich o wysokości 760 m n.p.m.
Jaworowa znajduje się w południowo-wschodniej części Rudaw Janowickich. Leży w ramieniu odchodzącym od głównego grzbietu w kierunku wschodnim. Od zachodu znajduje się Bukowa, natomiast od wschodu Szarak, kończący to ramię.
Jaworowa zbudowana jest ze skał osadowych zachodniego skrzydła niecki śródsudeckiej. Są to dolnokarbońskie (kulmowe) piaskowce i zlepieńce. Zlepieńce i szarogłazy tworzą na grzbiecie i zboczach grzędy i skałki, m.in. Przednia Skalica.
Zbocza góry porastają lasy świerkowe z domieszką sosny, buka i brzozy.