Jizera - wzniesienie o wysokości 1122 m n.p.m., Izera jest drugim pod względem wysokości szczytem Gór Izerskich, wyrasta na rozległej szczytowej wierzchowinie, pomiędzy wzniesieniami Na Kneipe po zachodniej stronie i Cerny vrch po wschodniej w grzbiecie Hejnicky hřeben, trzecim grzbiecie pasma Gór Izerskich. Jest to wzniesienie o kopulastym kształcie, z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem, o stromych zboczach, które podkreślają wzniesienie w terenie. Zbudowane jest z karkonoskich granitów wieku karbońskiego. Na szczycie wzniesienia występuje grupa granitowych skałek, bloków skalnych, dochodzących do kilku m wysokości oraz duża ilość okazałych kamieni, które w bezładzie prawie na całym wzniesieniu gęsto zalegają wśród drzew. Zbocza poniżej szczytu trawersuje kilka leśnych dróg i ścieżek. Najbliższe otoczenie partii szczytowej zajmuje niewielka słabo zalesiona przestrzeń porośnięta szczątkowymi resztkami pierwotnego lasu świerkowego, niższe partie porasta nasadzony młody las, w partiach poniżej szczytu występuje kosodrzewina. Na wschodnim zboczu poniżej partii szczytowej występują pojedyncze skały granitowe. Położenie góry, na rozległej szczytowej wierzchowinie oraz kształt góry i wyraźna część szczytowa, czynią górę rozpoznawalną w terenie.
„Gdy stoisz na dole, u stóp zbocza i patrzysz w górę, zadajesz pytanie; czy tam w ogóle da się wejść? i po co ktoś miałby to robić? ale kilka godzin później, gdy stoisz na szczycie i spoglądasz w dół, zapominasz o wszystkim, prócz tej jednej osoby, której obiecałeś, że wrócisz” Toni Kurz
piątek, 24 czerwca 2022
Frýdlantské cimbuří
Frýdlantské cimbuří (niem. Friedlander Zinne) – granitowa grupa skalna znajdująca się w północnej, czeskiej części Gór Izerskich. Nazwa oznacza w języku czeskim blanki i ma nawiązywać do murów zamku w mieście Frýdlant.
Dostęp do wschodniego skalnego szczytu grupy jest możliwy tylko przez wspinaczkę. Jako pierwsi zdobyli go 27 maja 1912 roku Franz Haupt i Wilhelm Bergmann, oni też nadali skałom nazwę. Zachodni skalny szczyt nazywany Brandfels (900 m n.p.m.) został w 1978 roku zabezpieczony drabinką oraz poręczami i jest dostępny dla turystów. Rozciąga się z niego szeroka panorama na Góry Izerskie, a zwłaszcza do doliny górnej Smědy oraz jej dopływu o nazwie Černý potok. Dobrze widoczne są położone niedaleko miasto Hejnice oraz wieś gminna Bílý Potok.
Do 1999 roku okoliczną przyrodę chronił rezerwat o tej samej nazwie co skałki, obecnie jest to część większego rezerwatu NPR Jizerskohorské bučiny.
Krásná Máří
Krásná Máří (Piękna Maria) (900m n.p.m.) w pobliżu Orzesznika (Ořešník), tworzące punkt widokowy nad wąwozem Wielkiego Sztolpichu (Velký Štolpich)
Nazwę zawdzięczają sztolni górniczej z 1582 roku, która znajduje się w wąwozie pod nimi, powstałej podczas wydobycia rudy żelaza, przerabianej w znanej kuźnicy w Raspenavie.
Z Pięknej Marii roztaczają się piękne widoki na dolinę Sztolpichu (Štolpich), Hejnice z bazyliką Nawiedzenia Marii Panny i dolinę Witki (Smědy).
Ptačí kupy
Ptačí kupy (1013 m n.p.m.) to interesujące skupisko kilku skalistych szczytów. Roztacza się stąd widok między innymi na odległą Ziemię Frydlancką i zachodnią część Gór Izerskich z wyraźnie widoczną zaporą na Czarnej Nysie, otoczoną długim jesztedskim grzbietem. Na północno-zachodnim zboczu znajduje się rezerwat przyrody. Na górze i wokół niej widać wiele powalonych drzew. Wcześniej w tym miejscu był las, ale drzewa uległy zniszczeniu ze względu na zanieczyszczenie powietrza.