czwartek, 27 kwietnia 2023

Královecký Špičák

Královecký Špičák (pol. Kralowiecki Szpicak, niem. Königshaner Spitzberg; 881 m n.p.m.) – szczyt w Czechach, w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej części Gór Kruczych. Nazwy we wszystkich trzech językach nawiązują do śmiałego kształtu góry i jej położenia koło wsi Královec. Jest to najwyższe wzniesienie Gór Kruczych wznoszące się na wysokość 300-350 m ponad położone u zachodniego podnóża okoliczne miejscowości. Góra o kopulastym kształcie i stromych zboczach z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Na szczycie maszt telekomunikacyjny.Widzimy stąd Bramę Lubawską z Královcem, okolice Žacléřa, dalej Rýchory, Lasocki Grzbiet, wyższe części Karkonoszy, Wyżynę Broumovską i okoliczne miejscowości. 

Rezerwat przyrody Kruczy Kamień

Rezerwat przyrody Kruczy Kamień został utworzony w 1954 roku. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 12,61 ha (akt powołujący podawał 10,21 ha). Został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych w stanie niezmienionym wzniesienia skalnego przedstawiającego ciekawą formę intruzji trachitu (porfiru) w skały osadowe powodującej metamorfizm kontaktowy. Ochroną rezerwatową objęta jest partia szczytowa góry Krucza Skała z jej południowym zboczem opadającym bardzo stromo kilkudziesięciometrowym urwiskiem do Kruczej Doliny (doliny potoku Raby). Znajdują się tu wysokie urwiska skalne dochodzące do 30 m. Najwyższy punkt rezerwatu stanowi Krucza Skała (681 m n.p.m.).

środa, 26 kwietnia 2023

Mrowiniec

Mrowiniec  (niem. Ameisen Hügel ) (817 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w części pasma Gór Kruczych. Gołota zbudowana jest z permskich tufów porfirowych (ryolitowych), należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej. Wzniesienie porośnięte jest lasem świerkowym (monokultura świerkowa), miejscami zachowały się lasy mieszane lub liściaste.

Szeroka

Szeroka (niem. Der breite Berg, 842 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie w polskiej części Gór Kruczych (Góry Kamienne w Sudetach Środkowych).

Szeroka położona jest w południowej części pasma Gór Kruczych. Na północ (NNW) od szczytu leży Polska Góra, a na południe Głazica. Od północnej części masywu Szerokiej odchodzi ku wschodowi boczne ramię z Dziulcem, które niżej skręca ku północy i zakończone jest wierzchołkiem Bógdał. Drugie, krótsze ramię odchodzi od głównej kulminacji ku wschodowi.

Szczyt leży na granicy polsko-czeskiej. Wschodnie zbocza leżą w Polsce, zachodnie w Czechach.

Masyw zbudowany z permskich porfirów (trachitów), należących do utworów zachodniego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Wzniesienie pokryte lasem świerkowym.