sobota, 28 lipca 2012

Rezerwat przyrody Buczyna Jakubowska

Rezerwat przyrody Buczyna Jakubowska – rezerwat przyrody, w południowo-zachodniej Polsce na Wzgórzach Dalkowskich na terenie leśnictwa Dobromil województwo dolnośląskie, Powiat polkowicki, gmina Radwanice.

Rezerwat położony jest w północno-środkowej części Wzgórz Dalkowskich, w bezpośrednim sąsiedztwie z miejscowością Jakubów po jej północno-zachodniej stronie.

Rezerwat został utworzony w 2001 r. na mocy Rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego z dnia 5 maja 2001 r. Jest to rezerwat fitocenotyczny leśny o powierzchni 19,54 ha, utworzony dla ochrony naturalnych zbiorowisk roślinnych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych. Rezerwat utworzono głównie dla zachowania i ochrony unikatowych fragmentów starych naturalnych lasów bukowych, grądów i łęgów. Rezerwat służy dla celów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych.

Rezerwat obejmuje mocno urzeźbioną i sfałdowaną partię zachodniego zbocza wierzchowiny Wzgórz Dalkowskich poprzecinaną wąwozami. Rezerwat położony jest na wysokości około 220 m n.p.m. W części środkowej występują źródliska, które stanowią atrakcję rezerwatu. Z sączących się na zboczach źródeł, powstają potoczki spływające w dolinę. Kilka z nich tworzy w obniżeniu naturalny śródleśny staw. W rezerwacie na niewielkiej powierzchni występują bogate zbiorowiska roślinne charakterystyczne dla Wzgórz Dalkowskich. Występuje na nim fragment lasu z buczyną oraz las grądowy z dębem, grabem i lipą z domieszką jesionu, jawora olszy i brzozy o bogatej florze runa. Na terenie rezerwatu występuje wiele gatunków roślin naczyniowych w tym: fiołek leśny, zawilec gajowy, bluszcz pospolity, konwalijka dwulistna, gwiazdnica, paproć-orlica, kokoryczka wielokwiatowa, piżmaczek wiosenny, kuklik zwisły, zawilec, przylaszczka i inne rośliny runa. Z awifauny w rezerwacie gnieździ się drozd, gołąb siniak, zięba, świstunka, kos, dzięcioł duży, szpak, kowalik, sikora modra, dzięcioł czarny i inne

Początek trasy
Źródło św.Jakuba Większego
Staw
Las bukowy
Dalkowskie wzgórza
Tereny sfałdowane wąwozami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz