Krucza Skała (681 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w środkowej części pasma Gór Kruczych
Wzniesienie o nieregularnym kształcie wyraźnie górujące od północno-wschodniej strony nad Kruczą Doliną. Wznosi się w niewielkiej odległości na południe od wzniesienia Święta Góra, jako niższa kulminacja w południowej części Gór Kruczych. Wzniesienie zwieńcza ramię odchodzące od głównego grzbietu w kierunku północnym. Wzniesienie ma nieregularny kształt, o stromo opadającym wschodnim i północnym zboczu, w które wcinają się małe dolinki. Południowo-wschodnie zbocze jest wydłużone i prawie poziome, które łagodnie przechodzi w zbocze wzniesienia Starzec. Południowo-zachodnie zbocze tworzy ponad 30-to metrowe urwisko skalne z ciekawą formą intruzji porfirowych, wciśniętych w skały osadowe ze środkowego permu. Położenie góry na północno-zachodnim skraju części południowej Gór Kruczych, po południowej stronie Świętej góry oraz kształt czynią górę rozpoznawalną w terenie.
Góra zbudowana z odpornych dolnopermskich skał wulkanicznych, głównie z trachybazaltów i trachyandezytów, oraz skał kwaśnych - ryolitów i brekcji ryolitowwych w otoczeniu skał osadowych czerwonego spągowca. Wszystkie te utwory należą do zachodniego skrzydła niecki śródsudeckiej.
Roślinność
Cały szczyt i zbocza porasta rozległy las świerkowy regla dolnego, z domieszką innych gatunków drzew liściastych. Na północno-wschodnim zboczu góry ulokowana jest skocznia narciarska, a niedaleko niej opuszczona kapliczka, stanowiąca część Kalwarii, która w przeszłości wybudowana była na północnym zboczu.
Inne
Postrzępione efektowne urwisko skalne na zachodnim zboczu tworzą Krucze Skały. Krajobrazowe zachodnie zbocze wzniesienia znajdują się na terenie rezerwatu przyrody Kruczy Kamień.
Droga na szczyt |
Widok z trasy na Góry Krucze |
Widok z trasy na Świętą Górę |
Krucza Skała szczyt |
Widok prawdopodobnie na Bramę Lubawską |
Widok na pobliskie wzniesienia |
Widok prawdopodobnie na Karkonosze |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz