sobota, 29 czerwca 2013

Kościół Matki Boskiej Pomocnej

Kościół Matki Boskiej Pomocnej - Maria Hilf (czes. Kostel Panny Marie Pomocné - Maria Hilf) - kościół i miejsce odpustowe, zlokalizowane w czeskiej części Gór Opawskich, na wschodnim zboczu zalesionej Góry Poprzecznej, na południe od Zlatych Hor.

Okolica jest starym terenem górniczym. W 1647 chronili się tutaj uchodźcy przed wojskami szwedzkimi plądrującymi niżej położone tereny. Później objawiła się w tym miejscu przypadkowemu przechodniowi Matka Boska, co upamiętniono drewnianą kaplicą, następnie zastąpioną kościołem murowanym. Świątynię zburzono w czasie komunizmu. W 1995 obiekty odbudowano, m.in. dzięki datkom wiernych z Czech i zagranicy. Kamień węgielny poświęcony został przez papieża Jana Pawła II.

Do kościoła prowadzi droga krzyżowa z szosy i parkingu zlokalizowanych poniżej. Poniżej samej świątyni bije natomiast źródło, którego woda uchodzi za cudowną lub leczniczą. Kapliczka nad źródłem jest jedyną pozostałą, oryginalną budowlą z pierwotnego założenia zburzonego przez komunistów. Inną pamiątką przeszłości jest krucyfiks złożony z pozostałości krzyży zniszczonych w latach 1956-197
Kościół i dziedziniec odpustowy

źródełko z kapliczką
krucyfiks

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz